map
Provider Directories

You may download a Provider Directory below. Choose the directory for your region. Adobe Reader may be required to view these files.

Service Areas

Region 1: High Plains

Counties: Armstrong, Bailey, Briscoe, Carson, Castro, Childress, Cochran, Collingsworth, Crosby, Dallam, Deaf Smith, Dickens, Donley, Floyd, Garza, Gray, Hale, Hall, Hansford, Hartley, Hemphill, Hockley, Hutchinson, King, Lamb, Lipscomb, Lubbock, Lynn, Moore, Motley, Ochiltree, Oldham, Parmer, Potter, Randall, Roberts, Sherman, Swisher, Terry, Wheeler, and Yoakum

Region 2: Northwest Texas

Counties: Archer, Baylor, Brown, Callahan, Clay, Coleman, Comanche, Cottle, Eastland, Fisher, Foard, Hardeman, Haskell, Jack, Jones, Kent, Knox, Mitchell, Montague, Nolan, Runnels, Scurry, Shackelford, Stonewall, Stephens, Taylor, Throckmorton, Wichita, Wilbarger, and Young

Region 3: Metroplex

Counties: Collin, Cooke, Dallas, Denton, Ellis, Erath, Fannin, Grayson, Hood, Hunt, Johnson, Kaufman, Navarro, Palo Pinto, Parker, Rockwall, Somervell, Tarrant, and Wise

Region 4: Upper East Texas

Counties: Anderson, Bowie, Camp, Cass, Cherokee, Delta, Franklin, Gregg, Harrison, Henderson, Hopkins, Lamar, Marion, Morris, Panola, Rains, Red River, Rusk, Smith, Titus, Upshur, Van Zandt, and Wood

Region 5: Southeast Texas

Counties: Angelina, Hardin, Houston, Jasper, Jefferson, Nacogdoches, Newton, Orange, Polk, Sabine, San Augustine, San Jacinto, Shelby, Trinity, and Tyler

Region 6: Gulf Coast

Counties: Austin, Brazoria, Chambers, Colorado, Fort Bend, Galveston, Harris, Liberty, Matagorda, Montgomery, Walker, Waller, and Wharton

Region 7: Central Texas

Counties: Bastrop, Bell, Blanco, Bosque, Brazos, Burleson, Burnet, Caldwell, Coryell, Falls, Fayette, Freestone, Grimes, Hamilton, Hays, Hill, Lampasas, Lee, Leon, Limestone, Llano, Madison, McLennan, Milam, Mills, Robertson, San Saba, Travis, Washington, and Williamson

Region 8: Upper South Texas

Counties: Atascosa, Bandera, Bexar, Calhoun, Comal, DeWitt, Dimmit, Edwards, Frio, Gillespie, Goliad, Gonzales, Guadalupe, Jackson, Karnes, Kendall, Kerr, Kinney, La Salle, Lavaca, Maverick, Medina, Real, Uvalde, Val Verde, Victoria, Wilson, and Zavala

Region 9: West Texas

Counties: Andrews, Borden, Coke, Concho, Crane, Crockett, Dawson, Ector, Gaines, Glasscock, Howard, Irion, Kimble, Loving, Martin, Mason, McCulloch, Menard, Midland, Pecos, Reagan, Reeves, Schleicher, Sterling, Sutton, Terrell, Tom Green, Upton, Ward, and Winkler

Region 10: Upper Rio Grande

Counties: Brewster, Culberson, El Paso, Hudspeth, Jeff Davis, and Presidio

Region 11: Lower South Texas

Counties: Aransas, Bee, Brooks, Cameron, Duval, Hidalgo, Jim Hogg, Jim Wells, Kenedy, Kleberg, Live Oak, McMullen, Nueces, Refugio, San Patricio, Starr, Webb, Willacy, and Zapata